Kiedy pomysły chodzą własnymi drogami, czyli o sposobie na odnalezienie swojej muzy. – Supergirl

Kiedy byłam dzieckiem najczęściej zadawałam ludziom pytanie –  „ Co mam teraz narysować?”.  Z biegiem czasu zaczęłam pomysłów – czy to do szkicu, czy opowiadania – szukać sama, ale cóż… czasem niezależnie od chęci, pomysłów chwilowo brak. Czasem chcesz pewnie coś zrobić, ale nie wiesz od czego zacząć – albo tworzysz tak często, że sporo pomysłów już wykorzystałaś, albo jesteś początkująca i nie masz jeszcze ulubionego motywu, albo po prostu twoja wyobraźnia jest dziś trochę wyciszona.


Co zrobić, by odnaleźć swoją inspirację? Mam na to kilka sprawdzonych sposobów.


Wsłuchaj się w słowa piosenki – czy to swojej ulubionej, czy popularnego ostatnio hitu… Spróbuj wyobrazić sobie osoby, sytuacje, uczucia opisane w tekście, potem przelej je do swojej pracy.

Otwórz słownik na wybranej literce i wylosuj palcem słowo, które będzie motywem przewodnim  twojej pracy.

Baw się i próbuj. Otwórz książkę, którą masz w pobliżu na losowej stronie, pierwsze słowo, które przykuje Twój wzrok  będzie Twoim motywem przewodnim.  Nie bój się improwizować, płyń na głęboką wodę i baw się wyobraźnią, spróbuj.

Zamknij oczy, po krótkiej chwili otwórz. Na co pierwsze padł Twój wzrok? Uczyń to tematem swojej pracy.

Noś przy sobie mały notesik i długopis, by móc sobie zapisać, gdy coś Cię zainspiruje.

Ewentualnie zapisuj w notatkach w telefonie. Często, gdy usłyszę jakieś zdanie, lub związek wyrazów, który wywoła we mnie jakieś emocje – czy to zaskoczenie, złość, radość, szczęście – zapisuję je w notesiku. Potem mam gotowe koncepcje.

* Dla chcących ćwiczyć warsztat pisarski.  Wypisz 12 słów, które w tej chwili przychodzą Ci na myśl – nie kombinuj, po prostu otwórz umysł. Stwórz krótkie opowiadanie, które będzie zawierało je wszystkie.

* Dla miłośników rysunku i malarstwa – zamknij oczy i wylosuj kolor – NIE PODGLĄDAJ! 😉 potem zastanów się, z czym Ci się kojarzy i to właśnie stwórz. 😉

Jestem ciekawa, czym Wy się zajmujecie i jak radzicie sobie, gdy nie macie pomysłu na motyw swojej pracy. Pochwalcie się 😉

Wpis od SuperGirl. Zobacz jej blog, Jest czymś innym, niż to co napisała! Może nie w całości, ale jak sama przyznaje… jest to dla niej odmianą! Jak na moje jej się udało… i to bardzo. Już kocham ten post! A ty? Nie zapomni do nie wpaść! ~per Zofka.